State

TEAMSTERS JC 7 STATE GENERAL ELECTION ENDORSEMENTS
*Denotes Incumbent
SENATECANDIDATE & PARTY
 DISTRICT 1NO ENDORSEMENT 
DISTRICT 3*BILL DODD – DEMOCRAT
DISTRICT 5SUSAN EGGMAN – DEMOCRAT
DISTRICT 7NO ENDORSEMENT
DISTRICT 9*NANCY SKINNER – DEMOCRAT
DISTRICT 11*SCOTT WIENER – DEMOCRAT
DISTRICT 13JOSH BECKER – DEMOCRAT
DISTRICT 15DAVE CORTESE – DEMOCRAT
DISTRICT 17JOHN LAIRD – DEMOCRAT
ASSEMBLYCANDIDATE & PARTY
 DISTRICT 1ELIZABETH BETANCOURT – DEMOCRAT 
DISTRICT 2*JIM WOOD – DEMOCRAT
DISTRICT 3NO ENDORSEMENT
DISTRICT 4*CECILIA AGUIAR-CURRY – DEMOCRAT
DISTRICT 5NO ENDORSEMENT
DISTRICT 6JACKIE SMITH – DEMOCRAT
DISTRICT 7*KEVIN MCCARTY – DEMOCRAT
DISTRICT 8*KEN COOLEY – DEMOCRAT
DISTRICT 9*JIM COOPER – DEMOCRAT
DISTRICT 10*MARC LEVINE – DEMOCRAT
DISTRICT 11*JIM FRAZIER – DEMOCRAT
DISTRICT 12NO ENDORSEMENT
DISTRICT 13OPEN
DISTRICT 14*TIM GRAYSON – DEMOCRAT
DISTRICT 15*BUFFY WICKS – DEMOCRAT
DISTRICT 16*REBECCA BAUER-KAHAN – DEMOCRAT
DISTRICT 17*DAVID CHIU – DEMOCRAT
DISTRICT 18*ROB BONTA – DEMOCRAT
DISTRICT 19*PHIL TING – DEMOCRAT
DISTRICT 20*BILL QUIRK – DEMOCRAT
DISTRICT 21NO ENDORSEMENT
DISTRICT 22*KEVIN MULLIN – DEMOCRAT
DISTRICT 23NO ENDORSEMENT
DISTRICT 24*MARC BERMAN – DEMOCRAT
DISTRICT 25ALEX LEE – DEMOCRAT
DISTRICT 26DREW PHILLIPS – DEMOCRAT
DISTRICT 27*ASH KALRA – DEMOCRAT
DISTRICT 28*EVAN LOW – DEMOCRAT
DISTRICT 29*MARK STONE – DEMOCRAT
DISTRICT 30*ROBERT RIVAS – DEMOCRAT
DISTRICT 31*JOAQUIN ARAMBULA – DEMOCRAT
DISTRICT 32*RUDY SALAS – DEMOCRAT
TEAMSTERS JC 42 STATE PRIMARY ELECTION ENDORSEMENTS
*Denotes Incumbent
SENATECANDIDATE & PARTY
 DISTRICT 17JOHN LAIRD – DEMOCRAT 
DISTRICT 19NO ENDORSEMENT
DISTRICT 21KIPP MUELLER – DEMOCRAT
DISTRICT 23NO ENDORSEMENT
DISTRICT 25*ANTHONY PORTANTINO – DEMOCRAT
DISTRICT 27*HENRY STERN – DEMOCRAT
DISTRICT 28JOY SILVER – DEMOCRAT
DISTRICT 29NO ENDORSEMENT
DISTRICT 31*RICHARD ROTH – DEMOCRAT
DISTRICT 33*LENA GONZALEZ – DEMOCRAT
DISTRICT 35*STEVEN BRADFORD – DEMOCRAT
DISTRICT 37KATRINA FOLEY – DEMOCRAT
DISTRICT 39*TONI ATKINS – DEMOCRAT
ASSEMBLYCANDIDATE & PARTY
 DISTRICT 33NO ENDORSEMENT 
DISTRICT 34NO ENDORSEMENT
DISTRICT 35DAWN ADDIS – DEMOCRAT
DISTRICT 36NO ENDORSEMENT
DISTRICT 37CATHY MURILLO – DEMOCRAT
DISTRICT 38DINA CERVANTES – DEMOCRAT
DISTRICT 39*LUZ RIVAS – DEMOCRAT
DISTRICT 40*JAMES RAMOS – DEMOCRAT
DISTRICT 41*CHRIS HOLDEN – DEMOCRAT
DISTRICT 42NO ENDORSEMENT
DISTRICT 43*LAURA FRIEDMAN – DEMOCRAT
DISTRICT 44*JACQUI IRWIN – DEMOCRAT
DISTRICT 45*JESSE GABRIEL – DEMOCRAT
DISTRICT 46*ADRIN NAZARIAN – DEMOCRAT
DISTRICT 47*ELOISE REYES – DEMOCRAT
DISTRICT 48*BLANCA RUBIO – DEMOCRAT
DISTRICT 49*ED CHAU – DEMOCRAT
DISTRICT 50*RICHARD BLOOM – DEMOOCRAT
DISTRICT 51*WENDY CARRILLO – DEMOCRAT
DISTRICT 52*FREDDIE RODRIGUEZ – DEMOCRAT
DISTRICT 53*MIGUEL SANTIAGO – DEMOCRAT
DISTRICT 54*SYDNEY KAMLAGER – DEMOCRAT
DISTRICT 55ANDREW RODRIGUEZ – DEMOCRAT
DISTRICT 56*EDUARDO GARCIA – DEMOCRAT
DISTRICT 57LISA CALDERON – DEMOCRAT
DISTRICT 58*CHRISTINA GARCIA – DEMOCRAT
DISTRICT 59*REGGIE SAWYER-JONES – DEMOCRAT
DISTRICT 60*SABRINA CERVANTES – DEMOCRAT
DISTRICT 61*JOSE MEDINA – DEMOCRAT
DISTRICT 62*AUTUMN BURKE – DEMOCRAT
DISTRICT 63*ANTHONY RENDON – DEMOCRAT
DISTRICT 64*MIKE GIPSON – DEMOCRAT
DISTRICT 65*SHARON QUIRK-SILVA – DEMOCRAT
DISTRICT 66*AL MURATSUCHI – DEMOCRAT
DISTRICT 67NO ENDORSEMENT
DISTRICT 68MELISSA FOX – DEMOCRAT
DISTRICT 69*TOM DALY – DEMOCRAT
DISTRICT 70*PATRICK O’DONNELL – DEMOCRAT
DISTRICT 71NO ENDORSEMENT
DISTRICT 72*TYLER DIEP – REPUBLICAN
DISTRICT 73NO ENDORSEMENT
DISTRICT 74*COTTIE PETRIE NORRIS – DEMOCRAT
DISTRICT 75NO ENDORSEMENT
DISTRICT 76*TASHA BOERNER HORVATH – DEMOCRAT
DISTRICT 77NO ENDORSEMENT
DISTRICT 78NO ENDORSEMENT
DISTRICT 79*SHIRLEY WEBER – DEMOCRAT
DISTRICT 80*LORENA GONZALEZ FLETCHER – DEMOCRAT